Android'deki Google Lens artık çevrimdışıyken metni çevirebilir

Google nihayet Android'deki Google Lens'te çevrimdışı çeviri desteğini kullanıma sunuyor. Yaklaşık bir yıldır çalışmaların içinde olan özellik, kullanıcıların aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan yazılı metinleri anında çevirmesini sağlayacak.

Android'deki Google Lens artık çevrimdışıyken metni çevirebilir

9to5Google'ın yakın tarihli bir raporuna göre ,  Google Lens'teki çevrimdışı çeviri desteği, sunucu tarafı güncellemesiyle kullanıcılara sunuluyor . Güncellemeyi aldıktan sonra, "Dil seçin" ekranında çoğu dilin yanında yeni bir düğmeyi vurgulayan yeni bir "İndirmek için dokunun" istemi görmelisiniz. Bu düğmeye dokunduğunuzda, çevrimdışı çeviriler için ilgili dil paketi indirilir.

Bir dil paketi indirdikten sonra, çevrimdışı çeviriler için hazır olduğunu belirtmek için dilin yanında bir onay işareti görünecektir. Bu onay işaretine dokunmak, dil paketini cihazınızdan kaldıracaktır. İndirme işleminin ardından Google Lens, internet bağlantısı olmasa bile metni indirilen dilden hedef dile çevirebilecektir.

Google Translate'deki "Anında" çeviri özelliği gibi, Google Lens'teki çevrimdışı çeviri özelliği, kameranızı doğrultduğunuz anda tanımlanan metni otomatik olarak çevirecektir. Hareketsiz bir çekim yapmak için deklanşör düğmesine dokunmanıza gerek yok.

Ekteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, çeviri canlı önizlemenin üzerine yerleştirilecektir. Önizleme penceresi, çevirinin alt kısımdaki bir sayfada çevrimdışı olarak gerçekleştiğini ve "bazı özelliklerin [mevcut olmadığını]" belirten bir notu vurgulayacaktır. Sayfada ayrıca çevrilen metni panoya hızlı bir şekilde kopyalamanıza yardımcı olacak bir "Tümünü kopyala" düğmesi bulunur.

Android'deki Google Lens'teki çevrimdışı çeviri, sunucu tarafı güncellemesiyle kullanıcılara yaygın bir şekilde sunuluyor, ancak özelliği kullanmak için Google uygulamasının yeni bir sürümünü kullanmanız gerekecek. Daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, aşağıdaki Play Store bağlantısını takip ederek en son sürüme güncelleme yapabilirsiniz .

What's Your Reaction?

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0